AKTUALNOŚCI
SZACHY


5 grudnia 2018 r. w naszej szkole SP15

"DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU PABIANICKIEGO W SZACHACH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH"


Rywalizowały drużyny z 14 szkół podstawowych.

Wyniki:

W grupie młodszej "IGRZYSKA DZIECI"
 1. SP Pawlikowice
 2. SP14 Pabianice
 3. SP5 Pabianice
Awans do półfinału wojewódzkiego: SP Pawlikowice, SP14 Pabianice

W grupie starszej "IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ"
 1. SP Chechło Drugie
 2. SP Pawlikowice
 3. SP Dobroń
Awans do półfinału wojewódzkiego: SP Chechło Drugie

Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za wysoki poziom rozgrywek szachowych. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w mistrzostwach wojewódzkich.

Publikacja: 06.12.2018 r.        Foto: archiwu własne        tekst: R.Zapart

FESTYN
ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W SP15

    Szkoła Podstawowa nr 15 regularnie organizuje festyny kulturowe, które są okazją do bliższego poznania krajów Europy oraz anglojęzycznych. Zadania mają charakter projektowy i realizują je wszyscy uczniowie szkoły.
W tym roku przygotowano festyn dotyczący Święta Dziękczynienia i kultury USA. Uczniowie przygotowywali się do festynu przez cały miesiąc i oczywiście stanęliście na wysokości zadania. Impreza była okazją do poznania genezy święta, zwyczajów Indian oraz kultury kilku stanów amerykańskich. Nie brakło tańców indiańskich i hawajskich, muzyki jazzowej, przysmaków amerykańskich a nawet wizyty w kasynie, którą zapewnili uczniowie klasy 3. Uczniowie klasy trzeciej zaprosili najmłodszych do zabawy w kasynie, czwartoklasiści zabrali nas na oskarową galę i umilili dzień popisami perkusistów Kuby i Szymona. Społeczność SP15 przygotowała pokazy dotyczące: Nevady, Teksasu, Hawajów, Kalifornii, Luizjany, Alaski oraz Indian. Konkurencję na najciekawszą prezentację klasową wygrała klasa 4 - tort dla całej klasy zdobyli w iście hollywoodzkim stylu.
     Pomysłodawcą i koordynatorem imprezy była anglistka Wioletta Różycka-Śpionek, ale zaangażowali się wszyscy nauczyciele, w szczególności wychowawcy, oraz wielu rodziców naszych uczniów, za co dziękujemy z całego serca.
Poszczególne klasy przygotowały prezentacje na temat następujących stanów:

 • 3a - Nevada
 • 3b - Teksas
 • 3c - Indianie i pochodzenie Święta Dziękczynienia
 • 5a - Hawaje
 • 4a - Kalifornia
 • 2a - Luizjana
 • 1a - Alaska
 1. I miejsce - klasa 4
 2. II miejsce - klasa 3a
 3. III miejsce - klasa 1

Wielkie gratulacje dla pierwszaczków, bo trzeba mieć charakter, żeby tak śmiało stawiać w szranki ze starszymi kolegami.
Publikacja: 04.12.2018 r.    Tekst: Wioletta Różycka-Śpionek    Foto: A.Duda
UROCZYSTA AKADEMIA

100 LETNIA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


SP 15 - FOTOREPORTAŻ

Publikacja: 11.11.2018 r.        Foto: achiwum własne

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Zakończenie roku szkolnego2017/2018 organizowały klasy III gimnazjum. Pomysł przedstawienia p. Magdalena Juszczak, dekoracje p. Małgorzata Tomaszewska, reżyseria i organizacja uroczystości Elżbieta Lenarczyk.
Przedstawienie wystawiła kl. III b. Pokazała współczesną wersję „Poskromienie złośnicy”. Okazało się, że zbyt wiele w tym względzie się nie zmieniło. Charaktery ludzkie pozostają takie same, a w życiu trzeba się dopasować do innych, by było ono znośne.

Były podziękowania i kwiaty, wręczono mnóstwo nagród, dyplomów i wyróżnień. Uroczystość uświetnił profesor Jan Berner przewodniczący koła ŚZŻAK.

Publikacja: 25.06.2018 r.    Tekst: E.Lenarczyk    Foto: A.Duda

PODWÓRKO NIVEA

Rywalizacja z potentatami takimi jak Warszawa, oraz z wszystkimi miastami wojewódzkimi, a także z tymi których liczba mieszkańców przekracza 60 000 mieszkańców w Polsce, nie była łatwa i nie mogła być niespodzianką. Zajęliśmy 31 miejsce w tej kategorii. Porażka? Tak, ale może i mały sukces – ponad 2 tyś. Waszych głosów podnosi na duchu i powoduje, że będziemy dalej szukać sposobów na wzbogacenie naszej oferty rekreacyjnej dla najmłodszych uczniów.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

PIKNIK RODZINNY - WSPOMNIEŃ CZAR8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 15 zorganizowano piknik rodzinny dla uczniów i rodziców. Przygotowano wiele atrakcji.
Szkołę odwiedzili goście ze Szkoły Podstawowej nr 5. - Piknik zatytułowany „Wspomnień czar” miał na celu pokazanie uczniom zabaw sprzed wielu lat, a ich rodzicom przypomnienie – powiedział Grzegorz Hanke, dyrektor.
Uczestnicy bawili się grami: skoki przez piłkę, w kapsle, w chłopka, czyli w klasy oraz w komórki do wynajęcia. Dla kazdego przygotowano żurek, hot-dogi, ciasta, galaretki i napoje.

W sali gimnastycznej uczniowie klasy 1a przygotowali spektakl w j. angielskim, były konkursy plastyczne i fotograficzne, pokazy przygotowane przez Pabianicki Klub Sztuk Walki „Azja” oraz przyjazd motocyklistów z grupy „Gremium”. - Czerwony Harley był fajny, jeździłem na nim – pochwalił się Antek.

Publikacja: 15.06.2018 r.    Tekst: A.Duda    Foto: A.Duda

PRZYJAZNY WIATR


Na zaproszenie Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych uczniowie z SP nr 15 odwiedzili ośrodek żeglarski w Duninowie.
- Od wielu lat zapraszamy młodzież z pabianickich szkół, aby propagować żeglarstwo – powiedział Krzysztof Grzegorek, prezes klubu, witając uczniów i ich opiekunów: Elżbietę Lenarczyk i Aleksandra Dudę. – Pogoda dzisiaj wymarzona, dużo słońca i sprzyjający wiatr do żeglowania.
Główną atrakcją dla uczniów było kilkugodzinne pływanie po Zalewie Włocławskim. Żaglówkami i motorówkami sterowali doświadczeni sternicy: Tomasz Grzegorek, Jacek Kolczyński, Dorota Becht i Andrzej Oborski. Gimnazjaliści mieli również dodatkową atrakcję. Po przepłynięciu na drugi brzeg zalewu mogli wejść na wysoką skarpę. - Była to niezapomniana wyprawa – powiedzieli bracia Dominik i Jakub.
Po wodnych zmaganiach, na uczniów czekał ciepły posiłek przygotowany przez Marię Sobierajską. - Żurek z kiełbasą przepyszny, a do Duninowa jeszcze wrócimy – obiecali uczniowie „Piętnastki”.
Dyrektor Grzegorz Hanke pogratulował wykonawcom, podziękował za scenariusz i przygotowanie Joannie Mendak oraz zaprosił na uroczystości miejskie w dniu 3 maja.

Publikacja: 15.06.2018 r.    Tekst: A.Duda    Foto: A.Duda

Apel 3 maja


W piątek, 27 kwietnia uczniowie i nauczyciele SP15 uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji obchodów 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wystąpiły uczennice klas gimnazjalnych: Olga Gavriliv, Izabela Orzeszek, Daria Kudra, Małgorzata Małycha, Weronika Pawlik, Iwona Stępczyńska, Natalia Politańska. Do nich dołączyli uczniowie najmłodsi z klasy 1a z wychowawczynią Ewą Skibą – Jaworowską.
Dyrektor Grzegorz Hanke pogratulował wykonawcom, podziękował za scenariusz i przygotowanie Joannie Mendak oraz zaprosił na uroczystości miejskie w dniu 3 maja.

Publikacja: 28.04.2018 r.    Tekst: A.Duda    Foto: A.Duda

NARESZCIE WIOSNA


    TULIPANY

Pomimo przejmującego zimna i 10 stopniowych mrozów pod koniec marca, oraz wielu dni bardzo wietrznych, potężnej ulewy z piorunami na początku kwietnia, przetrwały nasze holenderskie tulipany.

Około 70% cebulek posadzonych jesienią, wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej holenderskiej szkoły zakwitły z pełną krasą na klombach przed wejściem głównym. Tulipany zachwycają swoją urodą.

Wiele razy można było zaobserwować, jak przyprowadzający swoje pociechy rodzice robili zdjęcia, selfie chcąc uwiecznić niepowtarzalny urok naszych tulipanów.

Publikacja: 23.04.2018 r.    Tekst: R.Zapart    foto: R.Zapart

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

    W czwartek 22 marca 2018 r. uczniowie kl. 1a zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość poprowadziła
p. Joanna Mendak wraz z gimnazjalistkami. Były zagadki, bajki, piosenki i upominki.

     W Piątek pierwszaki wróciły do domów z nowymi książkami.

Publikacja: 23.03.2018 r.    Tekst: Ewa Skiba-Jaworowska    foto: archiwum własne

Konkurs "Żołnierzy Wyklętych"    W dniu 1 marca w SP 15 odbyły się eliminacje do VI konkursu „Żołnierzy Wyklętych” im. Ks. prał. płk. Stanisława Czernika ps. „Burza”.

Organizatorem konkursu był Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 28 uczniów z terenu naszego miasta. Gościem honorowym który w krótkim wystąpieniu przybliżył historię „Żołnierzy Wyklętych” był prof. mjr Jan Berner ps. „Zuch”. Podsumowanie konkursu odbyło się 3 marca w Domu Kultury w Konstantynowie Łódzkim.

Publikacja: 05.03.2018 r.    Tekst: Grzegorz Hanke    foto: Grzegorz Hanke

Dzień patrona w SP 15

       Z okazji 76 rocznicy powstania Armii Krajowej, patrona naszej szkoły odbyła się uroczysta wieczornica.

Publikacja:   Wykorzystano część materiału filmowego "Flesz" z 23 lutego 2018 r. TV ProMok w Pabianicach.

"Walentynki" w SP 15

              Dlaczego Święty Walenty to patron zakochanych?
              Dlaczego 14 lutego?

    Legenda głosi, że Święty Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Publikacja: 17.02.2018 r.    Tekst: Wikipedia    foto: Paweł Lewicki

Szanty - "25 Spotkanie z Piosenką Żeglarską"

       Adam Grzeliński – uczeń klasy 3 b SP nr 15 (wcześniej Gimnazjum nr 2) – wygrał na loterii losowej płytę zespołu „Orkiestra Samanta”, w czasie tegorocznego „Spotkania z Piosenką Żeglarską”, zorganizowanego przez Pabianicki Klub Sportów Wodnych. Dodatkowo jego szkolna koleżanka Martyna Fronczala (na zdjęciu) otrzymała od prezesa klubu również płytę, za pomoc w organizacji imprezy. Wszystko działo się w Jubilatce.

Gimnazjaliści są corocznie zapraszani na spotkania żeglarskie, w tym byli również już dwa razy w ośrodku żeglarskim w Nowym Duninowie, gdzie pływali na żaglówkach. Czekają niecierpliwie na następne żeglowanie na Jeziorze Włocławskim.

Publikacja: 04.02.2018 r.    Tekst: Aleksander Duda    foto: Aleksander Duda


Autopromocja?


      Świetlicę szkolną w grudniu 2017 r. doinwestowalismy w dadatkowe atrakcje dla dzieci:

 • Cieszący się wielką popularnością „Magiczny dywan” został uzbrojony w kolejne profesjonalne oprogramowanie:
  „Karta rowerowa”,
  „Nauka programowania komputerowego”,
  „Język angielski – profil rozszerzony”.
 • Zainstalowano zestaw - telewizor „SONY 55`” z odtwarzczem „blu-ray” i nagłosnieniem z mikrofonami bezprzewodowymi.

Zakupiono też meble do nowej stołówki szkolnej: kolorowe stoliki, oraz krzesełaka w różnych rozmiarach – czekają na wstawienie do pomieszczenia, które będzie remontowane w czasie wakacji.

Szkolna sala gimnastyczna została zmodernizowana również w grudniu 2017 r., wykonano gładzie ścian i pomalowano, wymieniono wszystkie drzwi, założono oświetlenie energooszczędne /LED/.
Zakupiono i zainstalowano nowy sprzęt: ławeczki gimnastyczne, drabinki gimnastyczne, ścianka wspinczkowa, skrzynie i równoważnie przystosowane dla dzieci szkoły podstawowej. Szatnie uczniowskie przy sali gimnastycznej otrzymały nowe wyposażenie – kolorowe wieszaki i ławeczki.

Przygotowujemy się także do remontu II piętra w czasie wakacji, w celu adaptacji pomieszczeń dla kolejnych młodszych klas szkoły podstawowej.

Mamy nadzieję, że obiecane boisko wielofunkcyjne, oraz plac zabaw dla dzieci, w naszym parku doczekają się realizacji.

publikacja: 02.02.2018 r.    tekst: Ryszard Zapart    foto: archiwum własne

SP 15 - WIELKI BAL KARNAWAŁOWY

Cisza przed...? Balem!

publikacja: 26.01.2018 r.        foto: Ryszard Zapart

Czekoladowy autobus czyli, "Fabryka czekolady na kołach""
      Dzięki inicjatywie Pań, nauczycielek z Oddziałów Zamiejscowych Przedszkola nr 5 usytuowanych w naszej szkole, gościliśmy prawdziwą fabrykę czekolady. Nie obyło się bez drobnych kłopotów, bo 18 metrowy wehikuł z ogromnym trudem zaparkował na zapleczu szkoły. Powód? Zastawiony wjazd na nasz teren przez przypadkowe „obce” samochody. Ale w końcu się udało.
Nauka przez zabawę, to hasło często wykorzystywane w wielu programach edukacyjnych, jednoczenie jest ono także mottem "naszej" Fabryki Czekolady.

     Dzieci były zachwycone, zobaczyły jak powstaje czekolada, poznały jej historię, stworzyły własnoręcznie swoja wymarzoną tabliczkę czekolady, bawiły się czekoladowymi formami i zajadały własnymi wyrobami /co nieco przemyciły rodzinie/.

„Czekoladowy Autobus powstał z myślą, by odwiedzać dzieci zarówno w większych miastach, jak i w małych miejscowościach. Doskonale wiemy, jak wielkim kłopotem jest dowiezienie swoich pupili na nasze zajęcia, dlatego, my przyjeżdżamy do Was”
– to słowa szefa firmy.

    Dzieci już wiedzą jak odróżnić czekoladę prawdziwą, zdrową, od wyrobów czekoladopodobnych.

publikacja: 25.01.2018 r.    tekst: Ryszard Zapart    foto: Łucja Piasecka

Konkurs geograficzny

"Przez lądy, morza i oceany… Kraje Bałkańskie i województwo łódzkie"

       9 stycznia 2018 r. w SP 15 im. Armii Krajowej w Pabianicach odbył się finał X Powiatowego Konkursu Geograficzno–Turystycznego organizowanego przez PODN i DM w Pabianicach.

Nasza szkoła od początku istnienia konkursu aktywnie współpracuje z w/w instytucją oraz z pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, przewodniczącą Powiatowej Komisji Konkursowej, Panią Zofią Szmidt.
Zależy nam na upowszechnianiu wśród młodzieży wiedzy geograficzno–turystycznej, kształtowaniu umiejętności poznawczych i obserwacyjnych, które stanowią nieodłączny element życia.

Publikacja: 15.01.2018 r.    Tekst: Agnieszka Szubert    foto: archiwum własne

"Wieczór opłatkowy z AK"

       Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach opłatkowych pabianickiego koła Ś. Z. Ż. A. K.
Program przygotowany przez nauczycieli i młodzież spotkał się z ogromnym uznaniem kombatantów i przybyłych gości.
Wśród zaproszonych był Prezydent Miasta Grzegorz Mackiewicz, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Żeligowski, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak, dziekan Dekanatu Pabianickiego
ks. Ryszard Stanek.
Łódzkiego Kuratora Oświaty reprezentowała v-ce kurator Elżbieta Ratyńska.

publikacja: 03.01.2018 r.    tekst: Grzegorz Hanke    foto: Grzegorz Hanke

"Siatkarskie dwójki"

       W dniach 27 – 29 grudnia 2017 roku, w naszej hali sportowej przy ulicy Orla 1 odbył się Noworoczny Turniej Dwójek Siatkowych.
W trzydniowych zawodach wzięli udział uczniowie szkoły. Do finału awansowały cztery pary, a w finałowym pojedynku zwyciężyła para Krystian Owczarz i Dawid Nowicki pokonując 2-0 braci Patryka i Adriana Stachowskich.
- Kilka dni wolnych od nauki warto było wykorzystać na zabawę i ruch – powiedział Wojciech Wójtowicz, organizator sparingów i nauczyciel wychowania fizycznego w SP 15.

    publikacja: 03.01.2018 r.    tekst: Aleksander Duda    foto: Aleksander Duda

Święta coraz bliżej

Dzisiaj dotarła choinka

Maria S. wyraźnie jest zadowolona
    publikacja: 06.12.2017 r.      foto: archiwum własne

"Dęby pamięci"

       21 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości sadzenia „dębów katyńskich” poświęconych ofiarom zamordowanym w Katyniu.
Poczet sztandarowy naszej szkoły, oraz sztandar ŚZŻAK którym się opiekujemy – na zdjęciu.
„Dęby pamięci” upamiętniają dwóch policjantów – starszego przodownika Władysława Baczmagę i posterunkowego Kazimierza Samka, a także dwóch oficerów Wojska Polskiego – podporuczników rezerwy Zenona Gaładka i Mieczysława Westarskiego.

Akcję zainicjował mgr Dariusz Jakóbek – historyk, absolwent naszej szkoły.

    publikacja: 24.11.2017 r.    tekst: Grzegorz Hanke    foto: Grzegorz Hanke

Pasowanie na pierwszaka Szkoły Podstawowej nr 15 - doniosły dzień 13.10.2017 r."


publikacja: 16.10.2017 r.      foto: Aleksander Duda
dy>